Wiele osób zakładając firmę myśli przede wszystkim o podatkach i tym, jak sprawić, by były jak najniższe. Niestety w wielu krajach podatki dla przedsiębiorców są naprawdę wysokie i w kółko robią się wyższe, co wcale nie ułatwia prowadzenie biznesu, a jedynie zniechęca przyszłych właścicieli małych i średnich firm, by założyć swój własny biznes. Nie w każdym kraju jednak jest tak, że podatki dla firm są bardzo wysokie. Można wymienić kilka (choć jest ich całkiem sporo), w których podatki są bardzo niskie.
Podatki w Bułgarii
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Bułgaria słynie nie tylko ze słonecznych plaż i klubów pełnych turystów. W Bułgarii podatki są naprawdę niskie, dlatego zakładając firmę, warto zainteresować się tym krajem.
W Bułgarii obowiązująca stawka podatku liniowego PIT i CIT to jedynie 10%. Obowiązują tam również jedne z najniższych stawek VAT. Mowa tutaj o stawce standardowej, czyli 20%, obniżonej, jaką jest 9%, a także stawką zerową, czyli 0%. Oznacza to, że każdy, niezależnie od dochodu, płaci taką samą stawkę.
Nie jest to jedyny wielki plus Bułgarii. Kurs bułgarskiej waluty jest stały. 1,96 lewa to w przybliżeniu jedno euro. Ponadto, do kwoty 25 000 euro jesteśmy zwolnieni z podatku VAT.
Warto również dodać, że za ewentualne przewinienia podatkowe (do czego oczywiście nie namawiamy), kary są dosyć niskie, co zapewnia potencjalnym przedsiębiorcom nieco spokoju ducha, bo nie muszą aż tak obawiać się czyhających nad nimi kar.
Z obawy na korupcję, w Bułgarii powstała Krajowa Strategia Antykorupcyjna Republiki Bułgarii.
Podatki w Rumunii
Rumunia to jedno z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej, o czym wie niewiele osób. Jest wiele powodów, dla których warto założyć firmę w Rumunii.
Przede wszystkim, poziom korupcji w Rumunii nie jest tak wysoki, jak mogłoby się wydawać. Jest zdecydowanie umiarkowany i wynosi 49 punktów.
Jeżeli zaś chodzi o podatki, to sprawa wygląda następująco: odprowadza się jeden procent podatku od przychodu, jeżeli zatrudnia się jednego pracownika na cały etat. Od dywidendy podatek wynosi 5%, a od wniesionego kapitału wynosi zero procent.
Warto również pamiętać o tym, że firmy o obrotach poniżej 1 miliona euro, płacą podatek od mikroprzedsiębiorstw, na podstawie obrotu, a nie dochodu. Podatek ten wynosi 1% procent obrotu dla firm zatrudniających jednego lub więcej pracowników i 3% dla firm, w której żaden pracownik nie jest zatrudniony. Powyżej jednego miliona euro, stawka podatku dochodowego wynosi 16%.
Kancelaria w Rumunii CompanyRomania.com, prowadzona przez Polaków przekonuje, że efektywny podatek dochodowy dla firm w Rumunii do 1 000 000 euro wynosi w praktyce mniej niż 6%.
Podatki w Polsce
Kwestia podatków w Polsce nie jest już taka kolorowa. Podatek dochodowy w Polsce jest podatkiem bezpośrednim, a jego wysokość zależna jest od wybranej formy opodatkowania.
W Polsce najczęściej wybieraną formą opodatkowania jest skala podatkowa. W Polsce wygląda to tak, że przy dochodzie do 85 528 złotych, podatek wynosi 17%, natomiast jeżeli dochód jest wyższy, to podatek wynosi 32%, co prezentuje się znacznie mniej korzystnie, niż w innych krajach. Podstawową stawką podatku VAT w Polsce to 23%, natomiast obniżona to 8%.
Punkty korupcji w Polsce to 58.
Podatki w Czechach
W Czechach warto jest założyć firmę. Podatek dla samozatrudnionych jest jednolity. W Czechach obowiązuje jednolita danina w wysokości, przeliczając na złotówki, około 1000zł. Skorzystać z tego mogą osoby, których dochód nie przekracza ok. 178 tysięcy polskich złotych.
Klasyczne stawki PIT są dwie i wynoszą kolejno 15 i 25 procent. Natomiast stawka CIT jest identyczna jak w naszym kraju 19%. Co ważne, Czechy nie stosują stawek obniżonych. Należy również pamiętać o tym, że stawka VAT stanowi 21% i nie muszą jej płacić podatnicy, których obroty nie przekraczają 177 tysięcy złotych, czyli około miliona koron.
Korupcja w Czechach wynosi 56 punktów.
Podatki w Niemczech
W Niemczech podatek dochodowy dla osób fizycznych i przedsiębiorstw charakteryzuje się stawką zależną od dochodu. Przedział ten wynosi od 15 do 42%. Kwota wolna od podatku to 9168 euro i 18336 euro dla małżeństw. Stawka VAT w Niemczech wynosi 19%, natomiast obniżona to 7%. W Niemczech istnieje również dużo innych podatków, o których warto wiedzieć. Między innymi istnieje coś takiego jak podatek kościelny, które płacą osoby deklarujące przynależność do kościoła. Oczywiście nie ma to żadnego znaczenia w kwestii prowadzenia przedsiębiorstwa, jednak warto o tym wspomnieć w ramach ciekawostki.
Korupcja w Niemczech wynosi 80 punktów, zupełnie jak w Wielkiej Brytanii, z którą dzieli 11 miejsce w rankingu korupcji.
Podatki w Estonii
Stawki CIT w Estonii wynoszą kolejno 25%, 20%, 15% oraz 10%. Stawka PIT wynosi natomiast 19%. Łączna stawka opodatkowana dla małych podatników to 25 lub 20%, natomiast dla reszty wynosi to 30 lub 25 procent.
Chcąc skorzystać z estońskiego CIT, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Między innymi dochód nie może przekroczyć 50 milionów polskich złotych razem z VAT. Udziałowcami mogą być tylko osoby fizyczne, nie można mieć udziałów w innych spółkach i należy zatrudniać co najmniej 3 pracowników. Jest jeszcze kilka innych warunków, które należy spełnić, jednak te są zdecydowanie najważniejsze i trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę.
Korupcja w Estonii wynosi 75 punktów.
Podatki na Chorwacji
W Chorwacji ostatnio bardzo dużo się zmieniło pod względem podatków i to w pozytywnym sensie. Zostały bowiem znacznie obniżone. Kwestia podatków dochodowych prezentuje się następująco. Stawka 24% została obniżona do 20%, stawka 36% została obniżona do 30%, a stawka dochodowa dla przedsiębiorstw, których roczny dochód wynosi poniżej 7.5 miliona HRK, została obniżona z 12% do 10. Dodatkowo osoby do 25 roku życia są zwolnione z podatku dochodowego. Podatek CIT natomiast wynosi 18%.
Kwestia korupcji na Chorwacji nie jest jasna, a sytuacja dynamicznie się zmienia, jednak wiadomo, że w tym kraju korupcja jest na bardzo wysokim poziomie i stanowi ogromny problem.
Podatki na Słowenii
Kwestia podatków na Słowenii jest dosyć prosta i podobnie jak w wielu innych krajach, procent uzależniony jest od dochodu. Prezentuje się to następująco:
– dochód roczny od 0 do 8 500 euro to 16%,
– dochód roczny od 8 500 do 25 000 euro to 26%,
– dochód roczny od 25 000 do 50 000 euro to 33%,
– dochód roczny od 50 000 do 72 000 euro to 37%,
– dochód roczny powyżej 72 000 euro to 50%.
Podatek PIT natomiast wynosi 16% do 7635 euro, 27% do 15 269 euro, oraz 41% ponad tę kwotę.
Na Słowenii korupcja wynosi 60 punktów.
Podatki w Irlandii
Podatek CIT w Irlandii jest najniższy w Europie i wynosi zaledwie 12,5%. Podatek PIT wynosi 20 i 40%. Natomiast VAT w Irlandii wynosi 23%.
Stosunek procentowy do zarobków ma się nieco inaczej w Irlandii. Tutaj zwraca się uwagę na sprawy rodzinne. Na to, czy podatnicy są małżeństwem, ile w domu jest dzieci i czy są samotnie wychowywane przez jednego rodzica.
Źródła
https://www.aplikuj.pl
https://www.antykorupcja.gov.pl
https://companyromania.com/pl/
https://www.infor.pl
https://www.moneymatters.pl
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl
https://rekinfinansow.pl